Ochrana před slunečním zářením

20.04.2012 12:04

Chraňte se před slunečním zářenímLéto, slunce, dovolená, je čas, na který se většina z nás celý rok těší. Záleží na Vás jestli ho strávíte u moře, na horách nebo jen tak bloumáte po krajině. Kamkoli jdete, je Vám slunce v patách, a proto je důležité se před slunečním zářením chránit.

Sluneční záření obsahuje dvě složky:

  • UVA záření, které proniká do hloubky kůže a pozměňuje kvalitu elastinových vláken. Způsobuje stárnutí pokožky a je důvodem některých kožních nádorů.
  • UVB záření stimuluje kožní barvivo, díky jemuž se pokožka opálí. Toto záření způsobuje spálení kůže a dlouhodobě i za stárnutí pokožky. Někdy také zrychluje vznik kožních nádorů.

Chraňte se správně před slunečními paprsky

Opalovací krémy

Opalovací krémy v sobě obsahují ochranné filtry, které pohlcují, rozptylují nebo odrážejí sluneční záření. Intenzita ochranného filtru se uvádí pod číslem ochranného faktoru, toto číslo udává o kolik může být člověk na slunci déle, než kdyby ochranný krém neměl. Toto pravidlo, ale není zcela přesné, záleží také na typu kůže, intenzitě slunečního záření, ročním období apod. Český národ je spíše světlejší pleti, proto by většina měla užívat opalovací krémy s ochranným faktorem větším jak 20.

Samoopalovací krémy

Pozor na samoopalovací krémy. Na trhu jsou dva druhy, jedny docílí zhnědnutí pokožky, ale bohužel ji neochrání. V současné době jsou i samoopalovací krémy včetně ochranného faktoru, tudíž kůže Vám zhnědne, ale také bude zároveň chráněna před slunečním zářením.

Textilní ochrana

Při pobytu na slunci je vhodné používat také ochranu kůže v podobě oděvu. Nejlepší jsou tmavé barvy, používané bavlněné nebo dobře prodyšné látky. Řada výrobců oděvů se již zabývá výrobou oděvů přímo s ochranným faktorem. Nezbytnou součástí je i pokrývka hlavy, např. klobouk, čepice s kšiltem nebo šátek.

Ochrana očí

Chraňte i své oči před slunečními paprsky. Používejte vhodné ochranné brýle proti slunci. Při výběru správných brýlí se ujistěte, že obsahují certifikovaný UV filtr, nejlépe z optiky.


Omezte pobyt na slunci

Určitě jednou z nejúčinnějších druhů ochrany před slunečním zářením, je na slunce nevycházet. Není to, ale příliš vhodné řešení. Sluneční paprsky člověk k životu potřebuje, ale pokud můžete, snažte se zůstávat spíše ve stínu během největší sluneční aktivity, tedy mezi jedenáctou a patnáctou hodinou v létě a mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou v zimě. Pokud dodržíte tuto zásadu, snížíte tak působení slunečního záření až o 50%. Před sluncem se chraňte i když je pod mrakem.

Ochrana před slunečním zářením


© 2021, MEDICALTECH s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑